Оптовий ринок – це спеціалізований майданчик, на якому здійснюється купівля та продаж електроенергії між виробниками і торговими посередниками. У число торгових посередників можуть входити електроенергетичні компанії, конкурентоспроможні постачальники електроенергії, продавці електрики та покупці. У ролі останніх можуть виступати компанії, що збувають електрику, великі споживачі, які мають статус суб’єкта ОР.
Роботу оптового ринку контролює українське законодавство і такі основні документи, в тому числі:
- правила ринку;
- правила, що визначають функціонування балансуючого ринку, ринку додаткових послуг та ринку на добу вперед, кодекс комерційного обліку, тощо.
Також ринок електроенергії контролюється Національною комісією з регулювання державної енергетики та комунального господарства України. Вона відповідає за видачу ліцензій, встановлення порядку розрахунку тарифів і цін, забезпечення захисту споживачів, участь в регулювання оптового ринку електроенергії, контроль за дотриманням антимонопольного законодавства і т.д. крім того, НКРЕКП відповідає за адаптацію українських законів і нормативних актів в енергетичному секторі під відповідні правила ЄС.
Торгівлю на оптовому ринку електрики можна здійснювати тільки у разі підписання договору про приєднання. Купівля та продаж електроенергії торговим посередникам (організаціям, які купують товари або послуги з наміром перепродати їх кому-небудь) здійснюються на оптовому ринку.
Організація оптового ринку ґрунтується на наступних принципах:
- забезпечення вільного недискримінаційного доступу для участі в угодах на оптовому ринку всім продавцям і покупцям електроенергії, які дотримуються правил ринку;
- надання вільної співпраці між суб’єктами оптового ринку, які діють згідно з правилами ринку, затвердженими Верховною Радою;
- регульоване ціноутворення. Ціна на оптову електроенергію може бути заздалегідь визначена покупцем і продавцем за допомогою двостороннього контракту (в якому сторони уклали взаємну угоду) або може бути встановлена організованими оптовими ринками. Ціна на електроенергію на цих оптових ринках визначається аукціоном, на якому компанії, що генерують ресурси пропонують ціну, за якою вони можуть поставляти певну кількість мегават-годин електроенергії.
- врахування особливостей проведення торгів з окремими суб’єктами, які надають послуги із забезпечення правильної роботи системи і займаються виробництвом електроенергії за допомогою теплових, атомних або гідравлічних станцій;
- безумовне дотримання суб’єктами оптового ринку фінансової дисципліни та зобов’язань, прописаних у договорі;
- заборона на дискримінацію, згідно з правилами оптового ринку, стосовно суб’єктів оптового ринку, які володіють існуючими або новими об’єктами електроенергетики.
Суб’єкти оптового ринку
На реформованому ринку електроенергії представлені наступні основні гравці:
- оператори системи передачі, розподілу, ринку (ОСП, ОСР, ОР);
- виробники електроенергії,
- постачальники електроенергії,
- продавці та споживачі.
Оптовий ринок електроенергії функціонує на основі конкурентних принципів, розглянемо докладніше права та діяльність його суб’єктів.
- Оператор ринку – державне товариство, що забезпечує повсякденне функціонування внутрішньоденних ринків і на добу вперед, включаючи продаж і купівлю електроенергії на них.
- Оператори системи розподілу мають право здійснювати розподіл електроенергії по місцевій електромережі, якою вони володіють. Тільки дрібні оператори розподільних систем можуть бути звільненими від вимоги про поділ за умови, що таке рішення буде схвалено НКРЕКП.
- Продавці мають право брати участь у перепродажі електроенергії (тобто здійснювати торговельну діяльність) на ринку, але в їх повноваження не входить електропостачання споживачів. Вони можуть продавати і купувати електроенергію на всіх типах оптового ринку, за винятком роздрібного ринку (як описано нижче).
Таким чином, розподіл потужності відокремлено від постачальників і продавців. Укренерго виступає в якості єдиного оператора системи передачі і акціонера, а Енергоринок реорганізований таким чином, щоб споживачі могли стати його учасниками і вільно вибирати собі постачальника електроенергії.
Після вступу в силу Закону про ринок електроенергії оптовий ринок розділився на наступні сегменти:
- ринок двосторонніх договорів;
- ринок на добу вперед;
- внутрішньоденний ринок;
- балансуючий ринок;
- роздрібний ринок;
- а також ринок додаткових послуг.
Торгівля електроенергією на кожному з ринків регулюється особливими нормативними вимогами.
Ринок роздрібної торгівлі
Торговельні посередники (роздрібні постачальники електроенергії) купують електроенергію на оптових ринках електроенергії, перш ніж перепродувати її споживачам (і, якщо вони є регульованим підприємством, перепродують електроенергію за роздрібними тарифами, встановленими державними регулюючими органами).
Будь-який споживач має можливість купувати електроенергію у обраного ним постачальника. Це може бути одне з місцевих підприємств або роздрібний продавець. Наприклад, кінцевий користувач, який проживає в приватному будинку може співпрацювати з місцевою електроенергетичною компанією і платити їй за електроенергію, яку він використовує щомісяця. Купівля та продаж електроенергії в даному випадку відбувається на роздрібному ринку. Таким чином українцям дається можливість знайти ту послугу, яка найкращим чином відповідає їхнім потребам.