Ринок електричної енергії в нашій країні ще з минулого року почав зазнавати активних змін, регульованих законом «Про ринок електричної енергії» та нормативно-підзаконними актами до нього. Нагадаємо, що лібералізація ринку є одним із зобов’язань України перед міжнародним співтовариством і, як очікується, принесе країні безліч позитивних переваг з точки зору поліпшення макроекономічної ситуації, створення механізму оновлення старіючої інфраструктури виробництва та передачі електроенергії.

Нові реформи замінили модель оптового ринку електроенергії з єдиним покупцем моделлю ринку, заснованої на двосторонньому «на добу вперед», внутрішньоденному ринках, а також ринках балансуючих і допоміжних послуг, де учасники можуть вільно торгувати електроенергією.

Крім того, обленерго, які раніше продавали електрику кінцевим користувачам, розділилися на кілька компаній. Перша з них займається постачанням електрики, а друга її розподілом і обслуговуванням мереж. У зв’язку з цим, при купівлі електроенергії підприємствам необхідно укласти два договори: по кожному з вищеописаними компаніями.

На сьогоднішній день ринок активно розвивається і щодня зростає кількість постачальників. Вже зареєстровано понад 600 енергокомпаній, що мають ліцензію на постачання електроенергії споживачам. Власники фірм можуть вибрати у них один з декількох варіантів співпраці, для забезпечення вигідних тарифів на електрику для підприємств:

  • на основі договору поставки “універсальних послуг”: серед юросіб таке право є у малих непобутових споживачів, потужність установок у яких не перевищує 50 кВт. Тарифи за цим видом договору встановлюються НКРЕКП і включають оптову вартість електрики, частку постачальника і вартість доставки з боку оператора системи розподілу. Докладна таблиця з тарифами представлена тут.
  • на підставі договору поставки електрики споживачам: за вільною ціною і на умовах, які позначені комерційною пропозицією постачальника. Кожен постачальник має право встановлювати у своїй комерційній пропозиції індивідуальні формули ціноутворення, умови передоплати, штрафні санкції тощо.
  • згідно з двостороннім договором, укладеним з постачальником або виробником електроенергії на індивідуальних умовах, які визначені в результаті переговорів.

Як знайти найбільш вигідні тарифи на електрику для підприємств?

Для того щоб забезпечити своєму підприємству поставку електрики за оптимальним тарифом і адаптуватися до умов нового оптового ринку, власникам варто керуватися наступними рекомендаціями.

Перед тим як підписати комерційну пропозицію постачальника електрики, ретельно вивчіть документ і всі його умови. Особливу увагу варто приділити формулі ціни, умовам передоплати і розміру штрафних санкцій. Формула ціноутворення постачальників, зазвичай включає в себе закупівельну вартість електрики на оптовому ринку і «маржу» постачальника. При цьому оптова вартість може визначатися на підставі середньодобового показника оптової ринкової ціни на електричну енергію.

Іншими словами, якщо ви виберете комерційну пропозицію, в якій позначена погодинна тарифікація, то можна буде домовитися з постачальником про формування аналога «нічного» тарифу. Такий же результат досяжний і при закупівлі електрики на оптовому ринку.

Ще одне положення, якому варто приділити увагу в комерційній пропозиції – це передоплата. Вона позначається, як правило, в умовах розрахунків і деякі постачальники пропонують споживачам самостійно розрахувати її розмір на основі показників споживання електрики в попередньому місяці. Якщо ви погодитеся з цим пунктом, то передоплату потрібно буде вносити незалежно від отримання рахунку, який приходить в кінці розрахункового періоду і відображає реальне споживання. В іншому випадку вас чекатиме штраф за несвоєчасну оплату.

Таким чином, ретельний вибір компанії постачальника і уважне вивчення комерційної пропозиції, дозволять вам уникнути небажаних витрат і грамотно їх спланувати. Реформи нового ринку електроенергії сприяють здоровій конкуренції серед електропостачальників, тому вони намагаються пропонувати своїм клієнтам найвигідніші умови співпраці, що враховують обсяги і графік споживання електроенергії.