балансирующий рынок

Енергоринок

Впровадження нової моделі ринку електроенергії понесло за собою безліч змін, які торкнулися всіх його учасників. Тепер їм довелося зіткнутися з таким поняттям як “небаланс електроенергії”. Крім того, Законом про електроенергію введено єдиний балансуючий ринок, на якому будь-який оператор системи передачі може купувати або продавати електрику для балансування щоденного попиту / пропозиції на електроенергію та / або продавати і купувати її для коригування дисбалансів (якщо такі є). Ці нововведення були застосовані для того, щоб скоротити надмірну витрату енергоресурсів і поліпшити прогнозування серед постачальників і споживачів витрати електроенергії для виробничих потреб.

Також з’явився ринок допоміжних послуг, необхідних для регулювання частоти та активної потужності в ЄЕС України, для підтримки параметрів надійності та якості енергії.

Що таке “небаланс електроенергії”?

Під поняттям небалансу електричної енергії мають на увазі різницю між прогнозованим і фактичним обсягом її споживання.

На постачальника електрики лягає фінансова відповідальність у разі виникнення небалансу, крім того він повинен складати погодинні графіки проданої/купленої/ витраченої електричної енергії. Тільки точне планування і розрахунки допомагають уникнути виникнення небалансу. Розрахунком вартості самих небалансів займається НЕК “Укренерго”. Їх регулювання відбувається відповідно до договору, який підписується з ОСП.

Якщо постачальник електроенергії перебуває в балансуючій групі, то він може передавати іншим учасникам ринку відповідальність за небаланси.

Поняття балансуючого ринку і ринку небалансів

Помилково можна подумати, що ці два поняття мають на увазі один і той же ринок, але учасникам ринку важливо знати про їх відмінності. Балансуючий ринок і ринок небалансів – це не одне і теж.

На першому, взаємодія генеруючих виробників з ОСП (НЕК «Укренерго») відбувається без участі постачальників електрики. У свою чергу, електропостачальники здійснюють діяльність на ринку небалансів, на якому можуть продати надлишок електрики і докупити відсутній обсяг. Як правило, угоди по докупленню електрики обходяться значно дорожче планових, так як в їх вартість входить найвища ціна двох ринків — БР і РСВ, яка множиться на спеціальний коефіцієнт 1,05. Продавати надлишки теж не дуже вигідно, так як в цьому випадку постачальник змушений буде знизити ціну до найнижчої, відповідно до найдешевшим заявкам на вище згаданих ринках, вартість яких множиться на коефіцієнт 0,95.

На ринку небалансів все йде по-іншому. На ньому електропостачальники, які мають велику кількість споживачів, можуть врегулювати небаланси один одного практично без втрат.

Для дрібних постачальників електрики оптимальним рішенням буде увійти до складу балансуючої групи. Вона являє собою об’єднання постачальників, які підписали договір про співпрацю для врегулювання небалансів. У такому об’єднанні лише одна компанія відповідає за баланс.

Очікується, що реалізація закону в найближчому майбутньому дозволить демонополізувати енергетичний ринок України і стимулюватиме інвестиції в нього.